Wybierając plecak dziecko będzie się kierowało jego wyglądem, ale każdy rodzic dobrze wie, że to nie jest właściwe kryterium wyboru. Plecak oczywiście powinien być ładny i się dziecku podobać, ale przede wszystkim powinien być odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do potrzeb dziecka tak, aby nie szkodził jego zdrowiu. Maluch będzie go nosił codziennie, często nawet po kilka godzin, więc musi on spełniać wiele ważnych warunków.
Plecak czy tornister?
Pierwsze książki i zeszyty do szkoły maluch powinien nosić w tornistrze. Czym różni się on od plecaka? Jest bardziej usztywniony, dzięki czemu prawidłowo rozkłada się jego ciężar na plecach dziecka, co gwarantuje właściwą postawę. Posiada on również szerokie szelki, które zapewniają stabilne przyleganie tornistra do pleców. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę czy maluch nie zakłada tornistra na jedno ramię, bo to może powodować wady kręgosłupa. Świetnym rozwiązaniem jest również plecak lub tornister na kółkach, który posiada rączkę do ciągnięcia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na powierzchnię drogi, którą dziecko ma do przemierzenia do szkoły. Jeśli teren jest nierówny to maluch często będzie musiał podnosić plecak, aby przenieść go nad nierównościami co raczej nie pomoże mu w odciążeniu kręgosłupa, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo taki plecak ze stelażem jest dużo cięższy od zwykłego tornistra co jeszcze bardziej utrudni malcowi lekkie i łatwe dotarcie do szkoły.
Za ciężki plecak
Już podczas zakupu tornistra zwróć uwagę czy nie jest on za ciężki. Często bowiem zdarza się, że tornister sam w sobie, bez dodatkowego ekwipunku waży dość dużo.
Spakowany plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 % masy ciała dziecka. Dopiero uczeń od 13 roku życia może dźwigać ciężar sięgający do 15% jego wagi.
Jakie cechy posiada idealny tornister?
- odpowiednia wielkość tornistra – nie powinien on być szerszy od ramion dziecka. Górna krawędź tornistra powinna być na wysokości ramion dziecka, a dolna na wysokości kości miednicy.
- wyprofilowany tył – tył tornistra powinien być wyściełany, usztywniony i wyprofilowany w taki sposób, żeby posiadał wygięcie w odcinku lędźwiowym. Dzięki temu będzie idealnie przylegał do kręgosłupa, a książki które się w nim znajdują nie będą dziecka uwierały w plecy.
- dopasowane szelki – powinny być szerokie i miękkie oraz regulowane, żeby z łatwością można było dopasować wysokość plecaka do dziecka. Co jakiś czas sprawdzaj czy szelki nie są zbyt luźne lub za ciasne, bo dziecko w wieku szkolnym szybko rośnie, a szelki mogą się przesuwać.
- duża ilość przegródek – dzięki nim nie tylko maluch uporządkuje swoje rzeczy w plecaku, ale pozwolą one także na równomierne rozłożenie ciężaru zawartości tornistra.
Już teraz w drogeriach Rossmann znajdziecie tornistry w piękne wzory z postaciami z ulubionych bajek, pełne wyposażenie i prezent w postaci niezbędnika higienicznego, a to wszystko w promocyjnych cenach. W tornistrze znajdują się m.in. zeszyty, kredki, ołówki, farby, pudełko na kanapki oraz bidon, a w osobnym worku niezbędnik kosmetyczny dla dziecka. Bogate wyposażenie to nie jedyna zaleta tornistrów. Wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o komforcie, bezpieczeństwie i zdrowych kręgosłupach najmłodszych. Tornistry mają anatomicznie profilowane plecy, szerokie, miękkie i regulowane szelki, gumową rączkę oraz liczne elementy odblaskowe. Wszystkie modele są lekkie (ważą 900g) i są wykonane z nieprzemakalnego materiału. Ceny promocyjne tornistrów wahają się od 99,99 zł do 129,99 w zależności od wybranego wzoru.
Jak odciążyć plecak?
- Zeszyty w miękkich okładkach – twarda oprawa jest cięższa od miękkiej, a gdy maluch weźmie kilka takich zeszytów i jeszcze książki to wychodzi z tego dość ciężki ekwipunek.
- Niekupuj zbyt dużo przyborów – ogranicz się do niezbędnego minimum, a w razie potrzeby przecież zawsze możesz coś dokupić. Pamiętaj żeby wybierać produkty mniejsze i lżejsze, maluch nie potrzebuje stu różnych kolorów kredek czy pięciu bloków. Jeśli zużyje jeden to wtedy można dokupić kolejny.
- Dawaj dziecku picie w bidonie – dużą, zwłaszcza szklaną butelkę z piciem zastąp poręcznym i lekkim bidonem, do którego nalejesz maluchowi jego ulubiony napój.
- Strój na WF w oddzielnej torbie – zamiast nosić buty i dres razem w plecaku łatwiej będzie spakować strój na zajęcia fizyczne do worka, który maluch będzie niósł w ręku.